CESUR İTFAİYECİ    6+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

‘Kızlar bu işi yapamaz’ tarzındaki cinsiyet kalıplarını yıkan heyecanlı bir büyüme hikayesi.  

6 yaşındaki Georgia, annesinin ölümünden sonra emekli olup terzilik yapan babası Shawn gibi itfaiyeci olmayı çok isteyen, hep bununla ilgili hayaller kuran, çok hareketli, enerjik bir kız çocuğudur. Köpeği Ember her hayali macerasında yanındadır. Ama babası bir gün Georgia’ya acı bir gerçeği söylemek zorunda kalır; maalesef kızların itfaiyeci olmalarına izin verilmiyordur. Georgia buna itiraz eder ve sürekli antrenman yaptığını, kendisini geliştirdiğini ve oğlan çocuklar kadar da cesur olduğunu söylese de maalesef bu kural kesindir. 

10 yıl sonra Georgia artık genç bir kız olmuştur ve babasına terzi dükkanında yardımcı oluyordur. Ancak o günlerde şehire korku salan bir kundakçı tek tek tiyatro salonlarını yakmakta ve itfaiyeciler de kaybolmaktadır.

Georgia da aslında babasından gizli olarak hâlâ kendi kendine çalışıyor ve itfaiyeci olmak için hazırlık yapıyordur. Tam o sıralarda Belediye Başkanı, Shawn’dan yardım ister, çünkü ellerinde hiç itfaiyeci kalmamıştır ve kundakçı bulunmak zorundadır artık. O da küçük bir gönüllü ekip şartıyla görevi kabul eder. Georgia bu konuşmaya şahit olmuştur ve erkek kılığına girerek babasının ekibine dahil olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


1930’ların New York’u o kadar güzel resmedilmiş ki, izlemeye doyamıyorsunuz. Diğer yandan daha ilk sahneden itibaren son derece hareketli, enerjik ve caz müzikleriyle de insanın kanını kaynatan bir tempo var. Bir duman yığını olarak görünen ve finalde sürpriz biri olarak çıkan kundakçı, bazı hassas çocukları biraz ürkütebilir. Aslında bu karakterin motivasyonu çocuklar için biraz kafa karıştırıcı, kılık kıyafetiyle de garip tasarlanmış. Kadın haklarını anarşi yaratarak kazanmaya çalışan radikal bir feminist olarak gösteriliyor. Yani Georgia gibi içinde ateş olan bir karakter, ama onu zarar verici bir şekilde kullanıyor. Bu mesaj çocuklar tarafından çok da net olarak algılanamayabilir.  

Kadınlar her daim korunması gereken hassas çiçekler değillerdir. Onlar da güçlü, akıllı ve çevik olup; erkeklerin yaptığı birçok işi yapabilirler. Gerçek hayatta New York’ta ilk kadın itfaiyeci  alımı 1982’de gerçekleşmiş. (Aslında ne kadar da geç kalınmış!) Film bu fikir üzerinden üretilmiş. Son jenerikte çeşitli ülkelerin kadın itfaiyecilerinin fotoğrafları gösteriliyor. İçlerinde bir tane de Türk kadını (Devrim Özdemir) var.

Aynı zamanda iyi ebeveynliğin, karşılıklı sevgi ve güvenin kan bağıyla sınırlı olmadığını da finalde güzel veriyor film. Ancak yükseklik korkusu olan çocuklara final sahnesi fazla heyecanlı gelebilir.

Hayallerinden asla vazgeçmeyen Georgia’nın kararlılığı, inadı ve azmi onun özellikle kız çocukları için doğru bir rol model olmasını sağlıyor.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap