CESUR    8+

7,4 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kimi zaaflarına ve bazı ürkütücü sahnelerine rağmen beğenilen bir anne-kız filmi...

Bir prensle evlendirilme kaderine başkaldıran, inatçı ve kararlı bir prensesin eğlenceli hikâyesini vaat eden bir film gibi başlıyor "Cesur". Ancak bir süre sonra hiç düşünmediğimiz ve tahmin etmediğimiz başka bir temayı tercih ederek yoluna devam ediyor.

Merida adlı bir prenses, kraliçe annesinin kendisine uygun gördüğü evlilik ve kraliçelik geleceğine karşı çıkar. Annesini bu fikrinden inatçılığı, cesareti ya da kişiliğiyle vazgeçirmeye çalışmasını izlemeye hazırlanıyoruz biz de. Normalde bu özellikleri taşıyan kahramanınızı öyle bir durumun içine sokarsınız ki; kendisini doğru ifade etsin, kendi içindeki hataları törpüleyebilsin ve kimseleri kırmadan amacına ulaşabilsin. Ama film bunu daha çocuksu bir fanteziyle yapmayı tercih ediyor. Merida bir büyücüye giderek annesinin fikrini değiştirmek istiyor ve pek de inandırıcı olmayan birtakım yanlış anlamalarla kraliçe anne, bir ayıya dönüşüyor!
Dolayısıyla film bir anda yanlış bir büyü yüzünden bir ayıya dönüşen annesini yeniden insanlaştırmaya çalışan çılgın bir kızın filmine dönüşüyor ki ortada ne gerçek anlamda bir düşman ya da rakip var, ne de kahramanın gittiği, amacıyla arasında takip ettiği doğrudan bir yol...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin mesajı anne-kızın birbirlerinin kişiliklerine saygı duyarak uzlaşabilecekleri. Ama bu anlamda Disney’in "Karmakarışık" (Tangled) filminin çok daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Dengeleri iyi tutturulmuş bir “anaerkil” toplumun ne kadar düzgün işleyebileceğini de araya sıkıştıran senaryo bu haliyle güçlü bir öykü sunamıyor bize. Ama Merida’nın kararlı kişiliği ve özgür iradesine verdiği önem, kendine güven duyması önemli. Anne kızın filmdeki olayların ardından iletişimlerini yeniden inşa etmeleri de dikkat isteyen bir mesaj. Filmi izleyen anneler ve kızları bu konuda biraz konuşabilirler.

Bazı korkutucu sahneleri olduğu için 8 yaşından büyük –özellikle kız çocukları için– cazip bir anne-kız filmi olabilir. Bazı hassas çocuklar filmdeki ayı saldırısı sahnelerinden etkilenebilirler. Finaldeki büyük savaş sahnesinde de anne-kızın başına kötü şeyler geliyor gibi sanılıyor bir süre.

Kendisini hikâyeye kaptıran izleyicilere bir renk cümbüşü sunuyor film. Türkçe seslendirmesinde Beren Saat’in dublajı da fena değil. Ama filmin İskoç aksanlı İngilizce dublajının daha eğlenceli olduğunu yine de belirtmeli.

Filmi Netflix ve iTunes’dan izleyebilmek mümkün.   


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı -
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  **


Yorum Yap

ÇILGIN CUMA  

6,7 /10

Film anne babaların ve çocukların birbirleriyle empati kurmalarının önemini fantastik bir hikayeyle anlatmakta. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Mark Waters

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Lindsay Lohan, Mark Harmon

SÖZCÜKLERİN GÜCÜ  

7,5 /10

“Sözcüklerin Gücü” Türkiye’de hiç vizyona girmedi ama tüm dünyada kendi kulvarında sevilen bir filmdir. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Doug Atchison

Oyuncular: Angela Bassett, Laurence Fishburne, Keke Palmer , Curtis Armstrong

HILDA  

8,5 /10

2018 İngiltere-ABD ve Kanada ortak yapımı “Hilda” 24’er dakikalık bölümlerden oluşan bir Netflix animasyon dizisi. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Kurt Mueller, Luke Pearson, Stephanie Simpson

Oyuncular: Bella Ramsey (ses), Ameerah Falzon-Ojo (ses), Oliver Nelson (ses)

KATWE KRALİÇESİ  

8,0 /10

Afrika'da yoksulluk içinde yaşayan bir kız çocuğunun satrança tutunarak direnmesi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Mira Nair

Oyuncular: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong'o , Martin Kabanza