BUZ DEVRİ    6+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Komik, eğlenceli ve heyecanlı bir macera...

“Buz Devri” zor bir hikayeyi başarılı bir şekilde eğlenceli hale getirerek tasarlanmış olarak sunuyor bize. Buzul Çağı’nın kendine has yaşam zorluğu içerisinde hayatta kalma mücadelesi veren ve çoğunluğu soylarını bugünlere taşıyamamış hayvan kahramanlara sahip bu hikaye.

Manny adlı Mamut ve geveze bir miskin (mirket benzeri bir memeli hayvan)  olan Sid’in yolu, kaybolmuş bir eskimo çocukla kesişir. Binbir tehlikenin içinde bu küçük çocuğu koruyup ailesine ulaştırmaya çalışan kahramanlarımıza çok kısa bir süre sonra kılıç dişli kaplan Diego da katılacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Buz Devri”nin kesinlikle eğlenceli bir film olduğu yadsınamaz. Zeki, komik ve akıcı bir hikayeye sahip. İhtiyacı olana yardım etmek en güçlü pozitif mesajı. Diego’nun küçük bebeği avlamak isteyen taraftayken onunla empati kurmayı öğrenmesi ve taraf değiştirmesi güzel bir detay. Manny ve Sid hiç bencil değiller ve sevecen karakterler. Birbirlerinden pek hzzetmeseler de bu üçlü birçok tehlike sırasında ekip olmanın hayatta kalmanın tek başına olmaktan daha iyi olduğunu sık sık anlayacaklardır.

Ancak özellikle de hassas küçük çocuklar için bazı uyarılarda bulunmak gerek. Mesela Diego ve diğer kötü kaplanın ilk göründüğü sahneler biraz ürkütücü gelebilir. Elbette anlatılan çağ doğa şartlarının da sert olduğu zamanları ihtiva ediyor. Çığ düşmesi, volkan patlaması gibi durumların yanısıra kahramanlarımız uçurumlardan düşme tehlikeleri de yaşıyorlar. Manny’nin Sid’i sevdiği ve koruyup kolladığı çok kesin ama onunla sürekli didişmesi sırasında söylediği bazı esprili sözler hafiften küçümsemeye, aşağılamaya doğru da kaymıyor değil. Sonraki filmlerde bu durum giderek daha fazla yaşanmaya başladı zaten.

Hikayeye zaman zaman giren ve filmden bağmsız olarak da çok sevilen Scrat’ın meşe palamutunu ele geçirmeye çalışma maceraları da çok eğlenceli ama çizgi film şiddeti barındırıyor.

Film ülkemizde de birçok ülkede olduğu gibi ‘Genel İzleyici’ sınıfı almıştı. Bizce 5-6 yaşın altındaki çocukların ürkeceği ve yanlış anlayabileceği detaylar bulunmakta.

Başta Google Play ve iTunes olmak üzere çeşitli platform ve kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BALTO   7 +

7.5 /10

1990’ların sevilen animasyon filmlerinden biri olan “Balto”, kahraman bir köpeğin gerçek hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Simon Wells

Oyuncular: Kevin Bacon (ses), Bob Hoskins (ses), Bridget Fonda (ses), Phil Collins (ses)

AVCI: KIŞ SAVAŞI   13 +

5.6 /10

Harika bir oyuncu kadrosuna sahip ama önceki filmden de sert ve karanlık bir fantazya. Devamı

Süre: 114 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Cedric Nicolas-Troyan

Oyuncular: Chris Hemsworth, Jessica Chastain, Charlize Theron, Emily Blunt

NANNY MCPHEE: BÜYÜK PATLAMA   7 +

6.7 /10

İlk film kadar iyi bir hikaye dokusu taşımasa da aynı tonu koruyan bir fantastik komedi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Susanna White

Oyuncular: Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Ralph Fiennes , Asa Butterfield, Rhys Ifans, Maggie Smith

KUNG FU PANDA 3   7 +

6.8 /10

İlk iki filmin etkisini aratmayan ama biraz da aceleye gelmiş izlenimi veren son “Kung Fu Panda” macerasında Po, köklerine iniyor. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Alessandro Carloni, Jennifer Yuh Nelson

Oyuncular: Jack Black (ses), Bryan Cranston (ses), Dustin Hoffman (ses), Angelina Jolie (ses), J.K. Simmons (Ses), Jackie Chan (ses)