BUZ DEVRİ 2: ERİME BAŞLIYOR    6+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk film kadar renkli, eğlenceli ve akıcı bir devam filmi.

İlk filmde daha sınırlı kullanılan Scrat’ın büyük ilgi görmesi sonucunda meşe palamudu peşinde koşan Scrat’a daha çok yer vermişler bu sefer. Buz Devri’nin ahalisi, erimeden dolayı yaklaşan büyük selden korunmak için göç etmeye başlarlar. Kahramanlarımız mamut Manny, kaplan Diego, ve miskin Sid ise yolda karşılaştıkları yeni arkadaşlarla kervanın epey gerisinde kalmışlardır. Yol boyunca birçok badireyle başa çıkmak zorundadırlar.

Erime giderek hızlanmaktayken kahramanlarımız güvenli bir yere gitmeye çalışan diğer hayvanlara yetişmeye çalışırlarken Manny dünyada tek kalan mamut olduğunu düşünmeye başlamıştır. Ama büyük bir sürpriz onu beklemektedir: dişi mamut Ellie karşısına çıkar. Diego’nun ise su korkusu vardır. Sid de ona bunu aşmasında yardımcı olmaya çalışır. Tabi kendi yöntemleriyle...  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu sefer küresel erime konusuna da dikkat çekilmiş. Karakterler biraz daha geliştirilmişler. Manny’nin yalnızlık korkusu, Diego’nun da boğulma korkusuyla baş etme çabaları da yan unsurlar olarak sürüyor. Elbette kahramanlarımız bu macerada birbirlerine daha da yakınlaşıyorlar, dostluk bağları daha da güçleniyor. Manny ile Ellie’nin giderek romantik bir çift oluşturması da önemli bir gelişme. Manny bir sahnede Ellie’ye nesillerini sürdürmeyle ilgili imalarda bulunuyor.

İlk film bütün dünyada yüksek bir ticari başarı sağlayınca ikinci film teknik olarak daha güçlendirilmiş bir şekilde hazırlanmış. Ama içerdiği kimi gerilim öğeleri (kahramanlarımızın peşine düşen iki yırtıcı su yaratığı), filmi ilkinden biraz daha ürpertici bir hale getiriyor. Doğrusu bazı sahneler (depremler, gaz patlamaları, buz kırılmaları, konvoyun tepesinde dolanıp birilerinin ölmesini bekleyen akbabalar bazı küçük çocuklar için haddinden fazla heyecanlı ve ürpertici gelebilir.

Ayrıca Manny ve Diego’nun Sid’e karşı bazen tahammülsüz sözleri de duyuluyor. Neyse ki yine de Sid’in grubun ayrılmaz bir üyesi olduğunu vurguluyorlar. Scrat’ın cennet içerikli rüyası da çocuklara filmden sonra açıklanması gereken ciddi bir konuyu su yüzüne çıkarıyor sanki…

Başta Google Play ve iTunes olmak üzere çeşitli platform ve kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap