BALON PİLOTLARI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Cesaret, merak ve kararlılık içeren ve tarihi gerçeklerden uyarlanmış öğretici bir film.

1862. Genç meteorolog James Glaisher hava tahmininin yapılabileceğini yüksek sesle söylemekten çekinmeyip hava durumunun öngörülebilir olmasını kanıtlamak arzusundadır. Ama çevresi ona inanmıyor, bunun kahinlik olduğunu ve bilimsel olmadığını düşünüyorlardır. Üstelik bilim çevresi James’i küçümsüyordur.

Cesur balon pilotu Amelia Wren kendisi gibi maceraperest kocasını bir balon yolculuğu sırasında kaybettiği için içine kapanmıştır. James ile yolu kesişir. Bu iki meraklı ve cesur insan bilgi ve becerilerini bir araya getirerek insanlığın hava durumuna dair bilgilerini geliştirmek ve tarihte kimsenin uçmadığı kadar yükselecekleri tehlikelerle dolu bir balon yolculuğuna çıkacaklardır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmde oldukça öğretici detaylar ve çocuklara ilham kaynaklığı yapabilecek pozitif mesajlar var. James’ın bilimsel görüşüne olan inadı ve cesaretinin yanısıra Amelia’nın da temsil ettiği cesur kadın portresi etkileyici. Dul bir kadın olarak toplumun kendisine biçtiği rolü kabullenmeyip James’e yardım etmeyi seçiyor ve yolculuk sırasında hem kendi hatasıyla yüzleşiyor hem de James’in hayatını kurtarıyor birkaç kere... Şu bir gerçek ki; bu iki cesur ve kararlı insan sayesinde hava tahminleri yapılabilir oldu. Film sırasında iklimler, hava şartları, bulutlar ve yerçekimi konularında da bazı küçük bilgicikler ediniliyor.

Ancak bazı durumlar için uyaralım; Karakterler filmde son derece tehlikeli durumların içinde kalıyorlar ve çeşitli yerlerinden yaralanabiliyorlar. Sık sık düşme tehlikesiyle burun buruna kalıyorlar. Yükseklik duygusunu iyi veriyor film bu sahnelerde. Bu yüzden ‘yükseklik korkusu’ olan kişilerin bir parça tedirgin olabileceğini belirtelim. Filmin hemen başlarında bir köpek çok yüksekten aşağı bırakılıyor, çocuklar bu sahnede heyecanlanabilir, merak etmeyin hiçbir şey olmuyor. Amelia’nın geçmişinde yaşadığı travmatik olay sırasında bir kişi diğerini kurtarmak için fedakarlık yaparak kendini boşluğa bırakıyor. Hüzünlü ve çarpıcı bir sahne olduğunu belirtmeliyiz. Final sahnesi de oldukça heyecanlı...

“Balon Pilotları” ülkemizde 6+10A sınıfıyla vizyona girmişti. Bizce 10 yaş altı çocuklar için erken diyebileceğimiz karakter travmaları ve çok inandırıcı tehlikeli sahneler mevcut. Amazon Prime’da bulunan film mutlaka aileyle birlikte izlenmeli.... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı:  -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

UÇAKLAR 2: SÖNDÜR VE KURTAR   6 +

6.0 /10

İlk filmin hatalı mesajı devam filminde telafi edilmek istenmiş sanki. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roberts Gannaway

Oyuncular: Dane Cook (ses), Ed Harris (ses), Julie Bowen (ses), Curtis Armstrong (ses)

DÜĞMELERİN SAVAŞI   10 +

6.0 /10

Ünlü bir çocuk kitabından yer yer biraz ağır tempolu kalan sinema uyarlaması. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Christophe Barratier

Oyuncular: Laetitia Casta, Guillaume Canet, Jean Texier

OZ EFSANESİ: DOROTHY'NİN DÖNÜŞÜ   7 +

6.0 /10

Muhteşem çocuk klasiği “Oz Büyücüsü”nün ‘orta karar’ devam filmi. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Will Finn, Daniel St. Pierre

Oyuncular: Lea Michele (ses), Kelsey Grammer (ses), Dan Aykroyd (ses), Jim Belushi (ses), Martin Short (ses)

PARTİ HAYVANLARI   8 +

5.0 /10

Tembel ve eğlence düşkünü genç bir inek sorumluluk almayı öğrenecektir. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Steve Oedekerk

Oyuncular: Kevin James (ses), Courteney Cox (ses), Danny Glover (ses), Sam Elliott (ses), Andie MacDowell (ses)