ASİ PRENSES    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fransız yapımı bol maceralı bu fantastik animasyonda güzel pozitif mesajlar da bulunuyor. 

Hayali bir ortaçağ ülkesi olan Sisli Kaya’da, kralın ölümünden bu yana vekaleten tahtta oturan naip Tristain, 18 yaşına basacak olan varis Prens Roland’a bir tuzak kurarak onu zehirlemeyi planlamıştır. Ancak sokaklarda yaşayan kimsesiz bir kız olan ve kaleden yiyecek çalarak karnını doyurmaya çalışan Pil bu planı bir şekilde değiştirir. Prens Roland’ın içtiği iksir onu yarı kedi-yarı tavuktan oluşan bir mahluka (kevuk) çevirir. Pil de peşinde olan gardiyan Grobar’dan kaçarken bir prenses elbisesi giyince gardiyan onu prenses zanneder. Prens Roland’ın gizli bir hazinenin yerini bildiğini duyan Pil ona yardım ederek hazineden pay almayı düşünmektedir. Böylece  Lanetli Orman’a gidip prensi yeniden eski haline çevirebilecek büyücüyü bulmak ister. Onun prenses olduğuna inanan gardiyan Crobar ve komik olmadığı düşünülen genç soytarı Rigolin de ona eşlik ederler. Tabi ki Tristain buna engel olmak için kalabalık bir ekiple peşlerine düşecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Rigolin, Pil’in prenses olmadığını biliyordur ve onun bazı kaba davranışlarını düzeltmeye çalışır. Pil bu yolculuk sırasında kişiliğini geliştirecektir. Aslında her karakterin kendince planları ve istekleri var. Tabi ki iyi istek ve amaçlar, kötü olanları ekarte ediyor bir şekilde. Bu arada Rigolin ve çorap kuklasının sahneleri genellikle çok eğlenceli ve komik.   

Filmin ortalarına doğru dağlı bir insanın yabani bir tekboynuzlu ata dönüşme sahnesi biraz ürkütücü gelebilir. Prens Roland büyü bozulunca çırılçıplak kalır ama hiçbir yeri gözükmez. Asillerin paylaşmayı öğrenmesi, yoksunların da her şeye rağmen dürüstlükle haklarını araması gerektiği sonucu çıkar ortaya ve elbette adalet dayanışmayla sağlanır.

Pil bir sahnede bir oktan korumak için Crobar’ın önüne geçiyor. Bu sahneden sonra Pil ve Roland bir süre öldü sanılıyorlar. İktidar hırsından dolayı iyice gözü kararan Tristain’e karşı kahramanlarımız sık sık tehlikeli anlara maruz kalıyorlar.

Ailece başından sonuna ilgiyle izlenebilecek olan sevimli ve heareketli bir animasyon "Asi Prenses". Türkçe dublaj desteğiyle ücretsiz kayıt olunabilen Tabii platformunda izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap