ANGRY BIRDS FİLM    8+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı sorunlu detayları olan bir oyun uyarlaması daha...

“Angry Birds” 2009 yılında önce telefonlarımızı sonra bilgisayar ve tabletlerimizi işgal eden ve oynandığında bir süre kendisine bağımlı hale getiren güzel grafikli rengarenk bir oyundu. Tüm dünyada öyle büyük bir ilgi odağı oldu ki, 2009’dan bu yana 20’ye yakın farklı sürümde oyunu yapıldı. Her çeşit oyuncakları dünyanın dört bir yanını sardı. Kısa bölümlerden oluşan çizgi dizileri televizyonlarda, kitapları dergileri de raflarda yerlerini aldı.

Bir adada mutlu mesut yaşayan kalabalık bir ‘uçamayan’ kuşlar topluluğu, yumurtaları gizemli bir adadan gelen yeşil domuzlar tarafından çalınınca, harekete geçmeye karar verir... Hep barışçıl ve sakin kuşlardan oluşan topluluk içlerindeki en asabi kuş olan Red’e ayak uydurup yumurtalarını geri almak için domuzlara karşı mücadele eder.

Red’in yol açtığı sorunlar yüzünden öfke kontrolü tedavisi görmesi, çocukların zorbalıkla bir yere varılamayacağını anlaması açısından doğru bir mesaj ilk başta. Ama domuzlar tarafından haksızlığa uğratıldıklarında biraz öfkelenmenin de bazen işe yarayacağını gösteriyor sonraki gelişmeler. Ancak hikaye ve espriler mesela bir “Lego Filmi” kadar yaratıcı ve eğlenceli değil.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yapımcılar filmi izlerken çocukların yanlarındaki ebeveynleri de eğlendirmek istiyorlar, ama bazen denge kaçıyor. Nitekim “Grinin Elli Tonu", "Magic Mike" ve "The Shining" filmlerine gönderme yapmak için de yanlış bir film sanki bu. "Angry Birds"ün sinema filminde kovboy kostümleri giyip striptiz yapan, "Yeşilin Elli Tonu" kitabı okuyan yeşil domuzlar, şirinler gibi yaşayan kuşların yumurtalarını niye yemek istiyorlar ısrarla? Film sanki, sürekli sağda solda popolarını sallayıp duran bu utanmaz, cıbıldak, parti düşkünü domuzlara karşı tutucu bir tavır takınmakta. Yine de final savaşı oyunun dinamizmini ve neşesini perdeye aynen yansıtabiliyor. Ama yine de keşke o sahnelerde domuzların şehrinde kendini patlatan o kuş karakteri olmasaymış...

Filmi Blu TV ve iTunes’dan izleyebilmek mümkün.


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar **  
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  ***


Yorum Yap