AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel.

Ünlü belgesel yönetmeni Craig Foster, hayatının sorunlu bir zamanında kendisini tedavi edecek bir şey arıyordur adeta. Çocukluğunun geçtiği Güney Afrika sahillerine geri döner. Çocukluğuna ve denize/doğaya sığınır. Tüpsüz dalışlarla deniz altındaki dünyada, deniz canlılarını izleyerek kendini rehabilite etmeye çalışırken bir gün biraz meraklı dişi bir ahtapotla tanışır. Foster bir dahaki dalışında su altı kamerasını da yanında getirir. Böylece aralarında giderek daha belirginleşen bir arkadaşlık oluşmaya başlar.

Kendi halinde yaşayan yabani bir hayvan, dünyalarını ziyaret eden bu insanla neden iletişime girmeye bu kadar istekli olur ki? Bu meraklı ahtapot bir süre sonra sık sık kendisini ziyaret eden bu yumuşak başlı insana güveniyor, onunla kendince iletişime geçmeye çalışıyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Belgesel yönetmeniyle birlikte nefis görüntüler eşliğinde ahtapotu ve dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Bu belgeselin bu kadar samimi olmasının sebebi yönetmenin de bizimle beraber ilerliyor olması. Yani bu zeki ahtapotu onunla birlikte tanıyor onun kendisini nasıl hayatta tuttuğuna yönetmenle birlikte şahit oluyoruz.

Bir sahnede –neyse ki çok net gösterilmiyor- küçük bir köpekbalığı ahtapotun bir kolunu koparıyor. (Bir süre sonra yerine yenisi çıkıyor) Bu sahne vahşi değil ama biraz üzücü. Sonlarına doğru bir saldırı daha var, biraz heyecanlı. 

“Kendini korumayı çabuk öğrenmesi gerek çünkü sadece bir yıl gibi kısa bir ömrü var” cümlesi hassas çocukları biraz üzebilir... Zaten final de bu hayat döngüsüne vurgu yapıyor.

Yönetmen Foster’ın anlatımı çok yumuşak ve doğrudan: “Ahtapotun kollarında 2000 tane vantuzu var ve hepsini bağımsız olarak kullanabiliyor. 2000 parmağınızın olduğunu düşünün!”

Bu harika belgesel, ahtapotlar üzerine ilginç bilgiler vermekle kalmıyor, kısa sürede duygusal olarak bağlandığımız bu sevimli ahtapot tıpkı yönetmen Foster’a da olduğu gibi; hayatta kalmak, mücadele etmek, başkalarına karşı duyarlı olmak gibi konularda bize de ilham kaynaklığı yapıyor. 

Film ahtapotu öyle sevdiriyor ki, bu yüzden finali dramatik olarak çocukları üzecektir. Netflix 7+ vermiş ama bu nedenden dolayı 8-9 yaşları daha iyi olabilir...  * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM   8 +

8.0 /10

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Pippa Ehrlich, James Reed

Oyuncular: Craig Foster

BİTİRİM KARINCA   7 +

6.5 /10

Başkalarıyla empati kurmak, yardımlaşmak üzerine sevimli bir animasyon. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: John A. Davis

Oyuncular: Nicolas Cage (ses), Julia Roberts (ses), Meryl Streep (ses), Paul Giamatti (ses), Zach Tyler (ses)

SENİN ADIN   12 +

8.0 /10

Harika bir anime, ama bazı yetişkin temalar da işleniyor. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Makoto Shinkai

Oyuncular: Ryûnosuke Kamiki (ses), Mone Kamishiraishi (ses), Ryô Narita (ses)

RIO 2   6 +

6.5 /10

İlk filmin renkli görüntülerle süslü dinamik yapısını aynen sürdürüyor devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Jesse Eisenberg (ses), Anne Hathaway (ses), Jemaine Clement (ses), Jamie Foxx (ses)