x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

JOKER filmi ülkemizde 18+ yaş koduyla vizyonda!

3 Ekim 2019 Perşembe
JOKER filmi ülkemizde 18+ yaş koduyla vizyonda!

Bu yılın en çok beklenen filmlerinden biri olan “Joker” ülkemizde 18+ yaş sınıflandırmasıyla vizyona girdi.

Yönetmenliğini Todd Philips’in yaptığı, başrollerinde Joaquin Phoenix, Robert De Niro ve Zazie Beets’in yer aldığı yapım DC Comics’in en çok sevilen süper kahramanlarından biri olan Batman’in ezeli düşmanı Joker’in hikayesine odaklanıyor.

Filmde 1981 yılının New York’unu simgeleyen Gotham şehrinde, palyaço kostümüyle sokaklarda tabela tutan ve çocuk partilerinde çalışan ve hasta annesiyle yaşayan Arthur Fleck adlı travmatik bir adamın çevresinden gördüğü sevgisizlik ve horgörü sonucunda giderek dengesini kaybedişi ve bir suçluya dönüşme süreci anlatılıyor.

Filmde yer alan bazı şiddet sahneleri ve karakter dönüşümünde yaşanan psikosomatik durumlar önceki Batman filmlerinden farklı olarak, çocuk seyircilerin çok da kolay algılayabilecekleri ve kaldırabilecekleri bir durum değil. Arthur Fleck karakterinin işlediği cinayetler ve yol aldığı psikolojik süreç çizgi roman estetiğinden ziyade psikolojik gerilim türünün kodlarıyla gerçekleştirilmiş. Bu yüzden film diğer süper kahraman ya da çizgi roman uyarlamalarının dışında tam olarak bir yetişkin filmi olarak tasarlanmış.

Film birçok ülkede 16+ civarında sınıflandırılırken ülkemizdeki sınıflandırma sisteminde 16+ seçeneği olmadığı için filme 18+ kodu verilmiş.

Bu aşamada yaşı küçük çocukların ebeveynlerini uyarırız. “Joker” filmi önceki Batman filmlerinden farklı ve yaşı küçük çocuklar için de uygun değil.       

0 Yorum


Yorum Yap