DÜNYA ÜZERİNDEKİ SON ÇOCUKLAR    9+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuklar için zombili aksiyon, komedi ve gerilim karışımlı bir animasyon.

“Walking Dead” serisini hatırlatan ve kahramanlarını çocukların oluşturduğu bir zombi çizgi dizisi “Dünya Üzerindeki Son Çocuklar” aynı isimdeki popüler çocuk kitapları serisinden uyarlanmış. Şimdilik Netflix’de serinin ilk kitabının ilk kısmına erişilebiliyor. Toplamda 6 bölüm olması bekleniyor.

Esas kahramanımız Jack 13 yaşında, çeşitli koruyucu aileler tarafından büyütülmüş bir çocuk. Sıradan bir okul gününde yaşadığı kasabada garip canavarların istilası kasabalıların zombileşmesine neden olunca hayatı da tümüyle değişir. Önce en yakın arkadaşı Quint’e ulaşır. Sonra ikiliye ‘hayatta kalabilmiş’ başka okul arkadaşları da katılır. Okulun kabadayısı Dick ve Jack’in hoşlandığı kız olan June öykünün ana ekibini oluşturmaktalar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Etrafta zombiler ve canavarların cirit attığı bir hikayesi olsa da son derece neşeli bir üslupla ele alınmış. Ama yine de tehlikeli sahneler, çizgi film şiddeti ve biraz da argo kelimeler içermekte. Jack ve arkadaşlarının June’a erişmek için girdikleri okul binasında da zombilerin yarattığı ve zaman zaman ürkütücü detaylar barındıran bir saldırı da bulunmakta.

“Dünya Üzerindeki Son Çocuklar” hayatta kalmak için birbirlerine tutunan, arkadaşlıklarını sınayan, 13 yaşlarındaki ergenlerin komik ve heyecanlı hikayesini anlatıyor. June sürekli ‘kurtarılmayı bekleyen bir kız’ olmadığını tekrarlayan güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran zeki bir kız karakter. Çocukların kararlılıkları, mücadeleci olmaları ve karşılaştıkları zorlukları plan yaparak, zekalarını kullanarak aşmaya çalışmaları işleniyor. Ama eğitici olmaktan ziyade daha çok eğlenceli olmak amaçlanmış. Playstation oyunları gibi aşama aşama ilerleyen bir yapısı var.

Netflix serinin bu 67 dakikalık ilk kısmı için 7+ sınıflandırması yapmış. Ama yukarıda belirttiğimiz bazı özellikleri dolayısıyla 9+ daha uygun. En azından izleyen çocukların zombi ve ‘kıyamet sonrası’ hikayelerine biraz alışık olması gerekiyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap

gıtlamış tavuk

22 Mart 2020 Pazar

şu ana kadar izlediğim en güzel ikinci şey

ARI MAYA   5 +

6.6 /10

Ayrımcılığa karşı olan, çalışkanlığı ve işbirliğini öğütleyen sevimli bir animasyon. Devamı

Süre: 79 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Alexs Stadermann

Oyuncular: Coco Jack Gillies (ses), Kodi Smit McPhee (ses), Richard Roxburgh (ses), Noah Taylor (ses), Jacki Weaver (ses)

ÇİKO BON BON: MERAKLI MAYMUN   4 +

7.0 /10

Bozuk bir şeyleri onarmaya, mekanik becerileri geliştirmeye yönelik eğlenceli bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 14 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Monroe

Oyuncular: Robbie Daymond, Dayci Brookshire, Anthony Tedesco

KÖPEKBALIĞI HİKÂYESİ   8 +

6.0 /10

Ağırlıklı olarak “Baba” (The Godfather) ve “Jaws” gibi yetişkin filmlere gönderme yaparak oluşturulmuş eğlenceli bir animasyon. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Bibo Bergeron, Vicky Jenson, Rob Letterman

Oyuncular: Will Smith (Ses), Robert De Niro (ses), Renée Zellweger (ses), Jack Black (ses), Angelina Jolie (ses)

ORMAN ÇETESİ   7 +

7.0 /10

Eğlenceli ve komik ama çizgi film şiddetine dikkat. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick

Oyuncular: Bruce Willis (ses), Garry Shandling (ses), Steve Carrell (ses), Wanda Sykes (ses), William Shatner (ses), Nick Nolte (ses)